Z továrne k jednému z TOP 100 britských podnikateľov

Za 4 mesiace som sa dostala z továrne do účtovníckeho oddelenia jedného z TOP 100 britských podnikateľov. Možné či nemožné? Pomohli mi talenty Learner® (Učiaca), Activator® (Akčná) a Self-Assurance® (Sebaistá).

Vo svojej práci som bola NEŠŤASTNÁ

Veľmi dobre si pamätám situáciu, keď som to už vo svojej práci nevedela ďalej vydržať. V Anglicku som bola už vyše roka. Vďaka môjmu talentu LEARNER® (Učiaca), som stihla popri práci vyštudovať večerný kurz a dokončiť dva certifikáty na zdokonalenie sa v angličtine. Aj napriek tomu som však v práci STAGNOVALA. Pracovala som v továrni, lepila zákaznícke a iné karty na predtlačené listy. Práca bola v pohode, ale moja vnútorná nespokojnosť rástla každým dňom.

knižnica

Cítila som, že toto nie je moja konečná zastávka. 

CHCELA som si NÁJSŤ lepšiu a kvalifikovanejšiu prácu, ale akosi som NENAŠLA SEBAVEDOMIE a odvahu, aby som sa odhodlala na zmenu. Všetko však zmenila jedna narodeninová oslava.

Narodeninová oslava mi ZMENILA ŽIVOT (a prácu)

Zoznámila som sa s priateľom mojej spolužiačky z anglického kurzu. Zhodou okolnosti to bol programátor vo firme, kde som pracovala. V jednom z našich rozhovorov počas oslavy padla otázka: „Ty tam čo robíš? Veď ty tam vôbec nepatríš? Máš na viac!“ Môj talent Learner naštartoval obranný systém a ja som v sebaobrane odpovedala: „Veď moja angličtina nie je ešte dosť dobrá na to, aby som si našla lepšiu prácu. Nie som ešte dosť dobrá.“

Ak máte talent Učiaci, možno aj vy máte sem-tam taký pocit, že ešte neviete všetko, aby ste mohli začať niečo robiť. Neviem, či poznáte ten pocit, ale je to ako niečo, čo ma neustále inšpiruje učiť sa nové zručnosti, vedomosti a nadobúdať nové skúsenosti. A teraz nemyslím len nasávanie vedomosti, ale skôr pochopenie toho, ako a prečo niečo funguje, ako sa niečo dá urobiť a pod. Taktiež som zvedavá a rada sa učím z príbehov druhých ľudí. Skutočné príbehy priam milujem. A keď sa niečo NAUČÍM, pociťujem vnútornú túžbu DOSIAHNÚŤ ďalší level. Nie preto, že chcem byť lepšia ako ostatní, ale jednoducho preto, že moja vnútorná túžba a ZVEDAVOSŤ naučiť sa niečo nové ma pravidelne privádza ku knihám a kurzom, ktoré mi pomáhajú objaviť ďalší horizont môjho poznania.

Môj nový kamarát Matt odpovedal „Neblázni, veď sa so mnou rozprávaš. Tak zvládneš aj lepšiu prácu. Čo si robila na Slovensku? Čo vieš a čo ťa baví? Začni s tým, čo už vieš a pôjde ti to ľahko“. Zamyslela som sa nad jeho slovami. Dávali mi zmysel. V tom sa zapojil môj talent Activator (Akčná).

Nabrala som odvahu a DALA VÝPOVEĎ bez toho, aby som mala novú prácu.

Asi si práve teraz pomyslíte, že to bolo šialené rozhodnutie. Veru, bol to risk. Po ďalšom nenápadnom postrčení v práci, som si pár dní po oslave našla účtovnícke kurzy na miestnej škole. Nový kurz otvárali už o mesiac, ale na to, aby som ho mohla študovať, som potrebovala byť na dennom štúdiu. A tak som sa rozhodla. Našla som v sebe odvahu dať výpoveď aj bez toho, aby som mala zaručenú novú prácu.

Vedela som, že ak chcem vytvoriť novú príležitosť, potrebujem zatvoriť  jedny dvere a otvoriť tie nové. Opäť sa zapojil talent Akčná a Self-Assurance (Sebaistá). Do pár týždňov som podala výpoveď, zapísala sa do školy.

talent

POMÓÓÓC, kurz neotvorili. Čo teraz?

Bola som plna očakávaní a v jeden deň prišlo nemilé prekvapenie. V týždeň začatia kurzu mi škola oznámila, že nemajú dostatočný počet študentov a kurz sa preto neotvoril. Ostala som bez kurzu aj bez práce.

Škola ma však pozvala na rozhovor o alternatívnych možnostiach štúdia. Prišla som na stretnutie a pani sa ma začala pýtať, čo som vlastne chcela štúdiom získať. Našla som v sebe poslednú odvahu a vysvetlila jej, že som už účtovníctvo študovala na Slovensku a tak by som sa najradšej posunula v tomto smere aj tu v Anglicku. Bola som netrpezlivá. Nechcela som strácať čas a začínať opäť od začiatku.

V tom mi pani povedala „Poďte so mnou a skúste spraviť tento test.“ Opäť som zapojila svoj talent Akčná. Výzvu som prijala a odvážila sa test podstúpiť aj bez prípravy. Výsledok? Spravila som. Vedúci odboru ma prijal na večerné štúdium do druhého ročníka.

Môj vnútorný kompas, ktorý ma navigoval v čase beznádeje

V momente, kedy moja situácia vyzerala úplne beznádejne a bola som bez práce a bez kurzu, som nevedomky zapojila svoje talenty AkčnáNeustále sa učiaca, ale hlavne Sebaistá. Verila som si aj v beznádejnej situácii a našla som odvahu objavovať nové možnosti, ktoré neboli práve súčasťou môjho plánu. Ušetrila som tak nielen 700 libier za kurz, ale aj rok štúdia.

Čakal na mňa ešte ďalší cieľ: nájsť si prácu. V tom čase sme doma ešte internet nemali. Dvakrát do týždňa som pred kurzom sadla za počítač v školskej knižnici a spolu som poslala vyše sto žiadostí o prácu. Verila som, že jedného dňa to musí vyjsť.

Vyšlo. Do 4 mesiacov som začala pracovať na účtovníckom oddelení pre rodinnú firmu úspešného podnikateľa, ktorý sa zaraďuje do TOP 100 britských podnikateľov.

Môj príbeh nie je výnimočný. Existuje veľa šikovných Slovákov, ktorým sa podarilo nájsť si uplatnenie vo svojom obore a nasledovať svoje sny. Čo je však pre mňa výnimočné? Poznanie, že  nemusím od nikoho kopírovať kľúč k úspechu, pretože ho mám ukrytý vo svojich talentoch.  V tom čase som si ani neuvedomovala, ktoré z mojich talentov sa automaticky zapájali a pomáhali mi tak na ceste za svojou vysnívanou prácou. Dnes, keď už viem svoje talenty lepšie pomenovať a rozpoznať, dokážem ich oveľa lepšie využívať a zacieliť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.