Prečo máme dve uši a jedny ústa?

Čo ste si všimli na vrchnom obrázku?
Zaujala vás celá tvár alebo iba niektorá časť?
Zamerali ste sa na detail alebo na cely obraz?

Nie, nebojte sa nejdem vás skúšať a ani testovať vašu pozornosť. Obrázok som nezvolila náhodou. Má vystihovať tému, o ktorú sa chcem s vami podeliť.

Na minulotýždňovej prvej rannej konzultácií k vysvetleniu reportu 34 talentov som Vierke popísala jej 4 domény. Ako fungujú a ako sa navzájom podporujú. Dostali sme sa aj k jej druhej silnej doméne, ktorou je vzťahová doména.

Už samotný názov vám isto napovie, že Vierka všetko prežíva a vníma cez emócie. Svoje emócie potrebuje neustále prejavovať a dať im voľný priechod. Ak to neurobí a nechá ich uzamknuté v jej tele, tak URČITE príde čas, kedy sa z jej emócií stane tlakový hrniec, ktoré sa tak premenia na toxickú energiu. Pokiaľ bude pôsobiť efekt tlakového hrnca, potiaľ ju toxická energia začne zožierať zvnútra. To bude mať za následok, že sa môžu prihlásiť aj rôzne choroby.

Ale toto všetko Vierka už o sebe vie a tak sme pokračovali ďalej…

Prešli sme k ďalšiemu odhaleniu a to, že jej vzťahová doména potrebuje mať otvorenú komunikáciu smerom k nej. Čiže ľudia v jej okolí jej majú veci hovoriť priamo. To je pre ňu síce fajn, ale to isté je potrebné, aby robila aj ona smerom k ľudom, s ktorými je v kontakte. A práve vtedy si uvedomila, že síce rada prijíma otvorenú komunikáciu, ale sama smerom k ľudom vlastne otvorene nekomunikuje.

AHA moment

A v tomto momente u nej nastal veľký AHA moment…

Uvedomila si, že síce cíti a vníma emócie ľudí naokolo, ale pokiaľ s nimi nekomunikuje a nebude vypočutá, jej emócie zostanú nepochopené. Môžu ju tak hodiť na „opačný breh pocitov”.

Vtedy som použila môj obľúbený príklad.

Takmer každý človek na tejto planéte má dve uši aj jedny ústa. Dôvodom je, aby sme najprv počúvali a až potom hovorili. Ak nekomunikujeme, tak nám ľudia nerozumejú. Dostávame sa tak dobrovoľne, ale nevedome do začarovaného kruhu negatívnych nevypovedaných emócií a nepochopenia.

Na konzultácii s Vierkou som si vlastne uvedomila to, čo neustále opakujem a čo vidím naokolo.

Som nemý…

Že to najdôležitejšie a zároveň najjednoduchšie, čo nám môže pomôcť vo vzťahoch, v práci, v tíme, v rodine, v živote a vlastne v čomkoľvek, do čoho sa v živote pustíme, je všetko odkomunikovať. Nezostať „nemý“, pretože to potom okrem iného vyzerá, ako keby sme s druhou stranou súhlasili. Ale opak môže byť pravdou.

A ku komunikácii ešte jedna moja skúsenosť.

Naša komunita konzultantov z oblasti talentov sa často online stretávame a vymieňame si praktické skúsenosti a debatujeme o talentoch. Hovoríme aj o tom, ako slabé talenty vieme nahradiť. Pri tejto časti debaty sa moji kolegovia už vopred usmievajú, lebo poznajú moju odpoveď. Vždy totiž opakujem tú istú vetu:

…každý slabý talent sme schopní nahradiť talentom Communication, čiže komunikáciou.“ 

A preto, ak sa ráno alebo počas dňa pozriete do zrkadla, spomeňte si, že máme dve uši a jedny ústa. To nám môže pomôcť mať komunikáciu v rovnováhe.

A práve v dnešných dňoch je to veľmi potrebné, a to pre všetky 4 domény (skupiny) talentov.

Unikátne „komunikačné“ dni v mieri praje Dáša talenťáčka… 🙂

P.S. Ste už v našej Facebook skupine silné stránky? Nie? Pridajte sa tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.