Nikdy ste nešportovali a unikátne sa nehýbali v rytme?
Spev alebo hudba sa zdajú pre Vás monotónne, nakoľko vaše uši „nedostali do vienka“ hudobný sluch?
Prednes alebo hovorené slovo na pódiu vás ešte dodnes straší?
Pre tieto a podobné dôvody vaši rodičia a okolie zhodnotili, že nemáte žiaden TALENT?

 

A čo keby som vám povedala, že sa všetci MÝLILI?

Vaši rodičia zrejme nevedeli, že každý máme TALENTY, ktoré dostaneme do vienka. Nemusia sa však neprejavovať tak jednoducho, ako pri pohybe, speve, či pri športe. Toto všetko im skreslilo a zastrelo pohlaď na vašu UNIKÁTNOSŤ.

 

AKO to môžem tvrdiť?

Jednoducho. Po spoznaní Gallup metodiky34 talentov ľudí viem PRESNE, že každý jeden človek sa narodí s UNIKÁTNYMI TALENTAMI, ktorých je viac, a ktoré potrebujeme iba ODOMKNÚŤ.

Tvrdenie, že “moje dieťa nemá na NIČ talent“ počúvam teraz veľmi často z úst rodičov, ktorí sa zaujímajú o workshop detských talentov, ktoré organizujeme a realizujeme.

Pretože dieťa nešportuje, netancuje, nespieva a nemá ľahko pomenovateľné a rozpoznateľné TALENTY, získali rodičia presvedčenie, že ich dieťa NE-MÁ žiadny talent.

Ale dobrá správa je, že talenty sú v každom z nás a sú rozdelené na:

  1. Ľahko identifikovateľné, ako sú tanec, šport alebo spev. Veď sa len pozrite, o kom sa píše v novinách a kto je dnes celebritou? Sú to ľudia s talentom, ktorí im bol daný do vienka s veľmi ľahkou rozpoznateľnosťou, ktorý uchopili a začali ho rozvíjať.
  1. Ukryté talenty nie sú na prvý pohľad rozpoznateľné v pohybe, v hlase, hudbe, ale vo vnútornej sile unikátnosti diamantu, ktorý si prinesieme s našim narodením. Tento talent je potrebné najprv objaviť a „vydolovať“ presne ako keď hľadáte a dolujete diamanty. Preto, nie je tak ľahko rozpoznateľný.

 

UKRYTÉ TALENTY?

malý špekulant vo svojom sveteGallup tieto UKRYTÉ talenty odhalil, pomenoval, charakterizoval a rozdelil do dvoch typov:

  1. Talenty pre deti od 8 do 14 rokov. Test, ktorým odhalíte skryté detské talenty, má celkovo pomenovaných 10 talentov.
  2. Talenty pre tínedžerov od 14-15 rokov a pre dospelých. Tento test má celkovo 34 pomenovaných

Zo všetkých 34 talentov máme my, dospelí aspoň 10 dominantných talentov. Pri deťoch sa jedná o 3 dominantné talenty, ktoré majú naozaj všetky deti aj tie, o ktorých si rodičia myslia, že talent nedostali do vienka.

 

Moje dieťa nemá žiaden TALENT?

zistite a poskladajte talenty dieťaťaSpomínam si na mamičku, ktorá mi raz volala, že by rada prišla na náš detský workshop, ale jej syn isto nemá žiadny talent. Nerobí žiadny šport, nespieva, ani nehrá na žiadny hudobný nástroj. A v škole? Majú s ním iba problémy, ktoré „hasia“ každú chvíľu. Na hodinách nevníma učiteľov a je duchom neprítomný.

Tento chlapec má všetky 3 talenty v oblasti UKRYTÝCH talentov. Sú to tieto:

  1. Vizionár, (anglicky Future Thinker)
  2. Objaviteľ (Discoverer)
  3. Sebavedomý (Confidence)

Rodičia nemali šancu pred workshopom tieto talenty identifikovať, pomenovať a tak ich rozvíjať ako unikátnosť, ktorú chlapec dostal do vienka.

Priblížim vám jeden talent, ktorý sme mu na workshope odomkli.

 

Talent VIZIONÁR

predstavy vizionáraVizionár je chlapec, ktorý rád rozmýšľa a sníva o budúcnosti, ktorú si ale vo svojej hlave predstavuje už dnes. Vidí svoj život o 10, 20 rokov vopredvie presne, čo bude robiť a kým sa chce stať. Jeho myseľ vykresľuje všetko v obrazoch, v prepojení so zmyslom života a v spojení s dobrodružstvom.

Takéto dieťa na hodine fyziky, hlavne pri vysvetľovaní novej látky, na prvý pohľad vyzerá, ako keby ignorovalo učiteľa. Ale jeho talent „vizionára“ sa práve pri vysvetľovaní novej látky ihneď naštartuje a predstavuje si samého seba v laboratóriu, v ktorom “ pripravuje elixír mladosti. Sníva vlastne s otvorenými očami.

Keď je dieťa s týmto talentom menšie a hrá sa na ihrisku, tak viete jeho talent vizionára jednoducho odpozorovať. Dieťa s takýmto talentom, i keď je v kolektíve a deti a lozia po preliezkach, možno vylezie úplne na vrch preliezky, sadne si a predstavuje si, že sedí v rakete, s ktorou letí do vesmíru. Nevníma deti okolo seba, je práve vo svojej budúcnosti. Alebo behá po dvore s kameňom v ruke a vydáva rôzne zvuky. V jeho predstavách sa vidí, ako sedí vo formule 1, ktorú práve pilotuje.

Aby ste takýto talent podporili, potrebujete najprv poznať a hlavne vedieť pomenovať daný talent. Keď ho odomknete, dieťa potrebuje mať vašu dôveru, pozornosť a možnosť zveriť sa a rozprávať sa o všetkom. Aj o tom, čo vidí vo svojom svete a v skutočnosti to ale ešte neexistuje. Bude rado ak sa mu vy zveríte, aké máte sny, na čo myslite často, a  akú máte predstavu o budúcnosti celej vašej rodiny.

 

TIP na správnu otázku

tip na otázku pre dieťa s talentom „Vizionár“?

„V čom bude tvoj život iný, keď budeš dospelý?“

Touto otázkou „rozprúdite“ debatu s dieťaťom kdekoľvek. Pozor, je dôležité, aby ste dieťa neprerušovali a jeho odpoveď sústredene počúvali. Nerobte pritom nič, nevykladajte riad z umývačky, neťukajte SMS-ky, ale sadnite si počúvajte, ako sa dieťa „rozplýva“ a ako uvažuje o budúcnosti.

 

Aké talenty má…?

Verím, že po prečítaní tohoto článku, sa vaše konštatovanie:

„Moje dieťa nemá na nič talent“

zmení na otázku:

„Aké talenty sú ukryté v mojom dieťati?“

Dnes už viete, prečo a ako môžete talent dieťaťa odomknúť. Ak však nepoznáte vaše vlastné talenty, zrejme nebudete vedieť pomôcť ani s talentami vášho dieťaťa. Preto ak chcete robiť všetko vo vašom živote na vlne vašej unikátnej energie a talentov, ktoré ste dostali aj VY do vienka, neváhajte a pustite sa už dnes do ODKRÝVANIA vašej UNIKÁTNOSTI.

Vo vašej rodine tak budete na spoločnej vlne s vašimi deťmi.

Prajeme vám unikátne dni.

Share This