Dáša Černá Gajdošová pre vás vyspovedala predstaviteľa pozitívneho myslenia na Slovensku, Jozefa Čuhu. Prečo? Pán Čuha povedie online workshop už zajtra, 14.11.2017 o 20:00 v klube Myslenie prvej ligy. Prezradí nám metódu “7 pádov pozitívneho myslenia”.

Kto je Jozef Čuha?

Predný predstaviteľ pozitívneho myslenia na Slovensku. Žije a pôsobí v Banskej Bystrici. Je psychológ a možno ho považovať za šíriteľa myšlienok Dale Carnegieho na Slovensku. V roku 2005 založil Občianske združenie Medzinárodné centrum pozitívneho myslenia (ICOPT) a stal sa jeho predsedom. Združenie má desiatky členov a niekoľko stoviek oficiálnych sympatizantov. Napísal prvú knihu o pozitívnom myslení od slovenského autora pod názvom „Posolstvo úspechu“. Jeho ďalšia kniha vyšla v roku 2013 sa nazýva „Pozitívne Jozef Čuhamyslenie nebolí“. Vydal aj motivačné CD „ Cesta pozitívneho myslenia“.

Je autorom mnohých tréningových programov pre stredný a vrcholový manažment. Prednáša, vedie semináre, kurzy a školenia orientované hlavne na rozvoj osobnosti, pozitívneho myslenia, zlepšovania vzťahov, ale aj lídershipu, komunikácie a predajných techník. Vystupuje v rozhlase aj v televízii. Už niekoľko rokov vedie pravidelné mesačné prednášky a semináre – pozitívne soirée – pre širokú verejnosť.

Od minulého roku so svojim tímom realizuje crowdfundingovú platformu www.silverstartup.sk pre pomoc kategórie ľudí 50+.

Jeho heslo znie: „Pozitívne myslenie nie je liekom na všetky problémy ľudstva, ale úžasne sa s nim žije“!

 

Čo vás najviac baví v živote?

Moja práca je aj mojim koníčkom. Baví ma psychológia, stretávanie sa s ľuďmi, viesť prednášky, semináre, vzdelávať sa. Okrem toho pasívne sledujem športové dianie na Slovensku aj vo svete, zaujímam sa o politické dianie, skrášľovanie okolia a rád sa venujem svojej vnučke, keď mám príležitosť byť s ňou vzhľadom na to, že nebývame v jednom meste.

 

Robili ste vždy iba to čo vás bavilo a dávalo zmysel?

Ak sa nad tým zamyslím, tak asi som mal to šťastie, že to, čo som robil, ma vždy bavilo. Alebo som si to obľúbil, či už to bola rekonštrukcia chalupy alebo práca v inštitúciách, v ktorých som pôsobil. Od roku 1990, kedy som založil svoju prvú firmu, tak ma naozaj bavilo robiť to, čo som sám vytvoril.

 

V čom vidíte unikátnosť a potrebu myslenia a teda vo vašom ponímaní pozitívneho?

Dale CarnegieMyslenie je vo svojej podstate hmotné. Nielenže je produktom hmoty (mozgu), ale na základe myslenia si tvoríme svoj život a aj svoju realitu. Sme produktmi svojich myšlienok. Pozitívne myslenie je fenomén z toho dôvodu, že predstavuje celý súbor funkcií, ktoré pri správnom, ale hlavne pravidelnom používaní, vytvárajú z nášho života úžasné dobrodružstvo a vedú nás k napĺňaniu nášho životného sna.

 

Čo je vaše krédo – motto alebo životná myšlienka?

Už som povedal, že pozitívne myslenie nie je všeliekom, ale úžasne sa s ním žije. Preto sa snažím, aby som v pozitívnom myslení vedel vždy objaviť to, čo v danej chvíli potrebujem. V biblii sa píše: Miluj svojho blížneho, ako seba samého. A podstata tohto citátu je v jej druhej časti.: Ako seba samého. Preto verím, že ak budem mať k sebe vrelý vzťah, dokážem mať rád všetkých ľudí a toto je pre mňa to najdôležitejšie.

 

Ako sa zachováte v situácii keď vám vznikne problém alebo vám napadne negatívna myšlienka? Ako to spracujete vzhľadom na to, že o tom  nielen prednášate a učíte?

myšlienkaSamozrejme, že nie som imúnny voči negatívnym myšlienkam. Ani problémy sa mi nevyhýbajú. Tu ide o samotné poznanie veci. Čím som si spôsobil to, že sa mi dejú takéto veci? Snažím sa využívať jeden z duchovných zákonov: príčina – následok. Väčšinu problémov som si „stvoril“ sám! Preto sa vždy pýtam, čo môžem spraviť nabudúce, aby to bolo inak? Nebudem však dokonalý a preto problémy a aj negatívne myšlienky tu budú vždy. Chcem však, aby ich bolo čo najmenej.

 

Ako vznikla prvá vaša knižka a koľko ich je už dnes?

Prvá kniha, „Posolstvo úspechu“ vznikla na základe súboru článkov, ktoré som písal do jedného mesačníka v priebehu celého roku. To tvorilo základ jednotlivých kapitol. Tie som dopĺňal o poznatky z kurzov a seminárov, ktoré som absolvoval so svojimi klientmi. Posolstvo úspechu je vlastne odkaz od tých, ktorí ten úspech na základe zmeny svojho života už zažili pre tých, ktorí sa nevedia odhodlať alebo neveria, že niečo také je vôbec možné.

 

Ako vnímate dnešný online svet vzdelávania?

Popravde nie som nadšencom a propagátorom akéhosi e-learningu. I keď si uvedomujem nevyhnutnosť pokroku a v tomto smere aj zjednodušenia celého procesu vzdelávania. Chýba mi však ľudský kontakt. Nie vždy cez obrazovku môžem vnímať toho, pre koho hovorím. Emócie sú pre mňa dôležité. Niekedy dokážem „rozčeriť“ účastníkov kurzu a vidieť i zažiť ich emócie.  Deje sa to hlavne na začiatku zmien, kedy sa ľudia zbavujú starých nánosov a prebieha proces „rozmrazovania“. Vtedy aj blízky kontakt, možno dotyk, ale aj posmeľovanie druhými môže pomôcť. Preto vždy uprednostním klasiku vo vzdelávaní.

 

Prečo ste vytvorili projekt silverstatup.sk?

Crowdfundingový projekt „Silver start up“ bol pôvodne určený pre kategóriu ľudí 50+. Naše heslo bolo: „Striebro vo vlasoch, zlato v rukách“. V poslednom čase sme to trochu pozmenili a zrušili sme obmedzenie 50+. Teraz je to platforma spájajúca generácie.

Je však stále určený pre ľudí, ktorí vedia veľmi veľa. Sú zruční, ale nevedia, čo majú robiť s produktmi, ktoré vyrobia. Mnohí by sa mohli týmto aj živiť, zostať doma a necestovať za prácou stovky kilometrov alebo do zahraničia.

Títo ľudia nemajú odvahu a finančné prostriedky, nepoznajú princípy marketingu. Odvahu vieme u nich prebudiť a crowdfunding je práve určený k tomu, aby sa financie vyzbierali. Propagáciou ich výrobkov môžu zistiť, či je o ne záujem. Veríme aj v multigeneračný aspekt. Odovzdávanie poznatkov a dedičstva. Vytváranie nových projektov, pomáhanie si navzájom: A toto je zmysel všetkej našej aktivity.

 

10.V čom si myslite, že najviac uplatňujete vaše TALENTY?

Práve v práci, ktorú robím. Viem prebudiť v ľuďoch túžbu vykonať zmeny, ku ktorým sa sami rozhodli. Ľudia sa viac spoznajú navzájom, ale i sami seba. Viem im poradiť, usmerniť a naviesť na cestu ich nového života.

 

11.Poznáte ich?

Tie, ktoré sú pre mňa asi najdôležitejšie a najvýznamnejšie sú vizionárstvo, inšpirácia, vytváranie motivačného prostredia, improvizácia, entuziazmus, komunikatívnosť v rozprávaní, ale hlavne v počúvaní.

Pán Čuha, veľmi pekne vám ďakujem za rozhovor.

 

Ak si chcete aj VY osvojiť „7 pádov vášho POZITÍVNEHO myslenia“ máte jedinečnú príležitosť, pridať sa už zajtra ZDARMA na online WORKSHOP, ktorým vás prevedie pán Jozef Čuha v našom UNIKÁTNOM Myslení prvej ligy Klube.

Rezervujte si miesto hneď teraz na online workshop, ktorá sa koná už zajtra, t.j. v utorok 14.11.2017 o 20:00.

registrácia

Po online workshope získate k stiahnutiu zdarma PDF s prezentáciou Jozefa Čuhu „7 pádov k VÁŠMU pozitívnemu mysleniu“.

Tešíme sa na vás a prajeme unikátne dni.

Share This